ÖSO Türk Tankını İŞİD’e Sattı

27.04.2017

278 views Kişi Okumuş

0 Yorum

ÖSO Türk Tankını İŞİD’e Sattı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) önce IŞİD’in elindeki El Bab bölgesine 8 tankla birlikte giren ÖSO mensuplarının bu araçlardan bazılarını IŞİD’e sattığı ya da devrettiği iddia edildi. Söz konusu tanklardan bir adedinin fiyatı 680 bin dolar olarak biliniyor.

Birgün gazetesinden Erk Acarer’in haberine göre, 70’in üzerinde askerin yaşamını yitirdiği Fırat Kalkanı Operasyonu’nda, TSK ile birlikte harekata katılan ÖSO mensuplarının orduya ait zırhlı araçları IŞİD’e sattığı öğrenildi.

Habere göre, öncü birlik olarak TSK’den önce 8 tank ve zırhı araçla IŞİD’in elindeki El Bab bölgesine giren ÖSO mesupları, bu araçlardan bazılarını IŞİD’e sattı ya da devretti. Olaydan sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın soruşturma açtığı, bir sonuç elde edilemediği ancak dosyanın henüz açık durduğu da belirtiliyor. ÖSO’dan, IŞİD’e geçen araçlar ise bir servet niteliğindeki fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Bir tankın fiyatı 680 bin dolar.

Birgün’ün edindiği videoda söz konusu tanklar, önce ÖSO’cuların elinde görülüyor. Görüntülerde militanların tank üzerinde namaz kıldığı, tankların bir süre sonra IŞİD saflarında olduğu da gözler önüne seriliyor. Araç, ‘243768′ no’lu plaka numarasından da teyit ediliyor. IŞİD’ciler TSK’ya ait olup kendi saflarına geçen tankı gösterip, “Ganimet, ganimet” diyorlar.

‘TÜRK ASKERLERİ İLE ÖSO’CULAR ARASINDA ÇİFTE STANDART VARDI’

El Bab operasyonu ile ilgili gazeteye bilgi veren askeri kaynaklar ise şunları aktarıyor: “Çok zor koşullarda operasyon gerçekleştirildi. Yiyecek ve yıkanacak yer yoktu. Bizim askerlerimiz ve ÖSO’cular arasında ise çifte standart vardı. ÖSO’cular daha iyi şartlara sahipti. ÖSO’cular tüm bunların üstüne bir de zırhlı aracı sattılar. Araç tarafımıza zimmetliydi. ÖSO’cuların birçoğu hırsız, uyuşturucu bağımlısı ve kaçakçıydı.

http://www.dailymotion.com/0882385b-77f7-4660-b078-84cb15c41c04

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.