‘ABD’liler güvence verdi:Membiçin içinde Türk askeri olmayacak’

09.06.2018

28 views Kişi Okumuş

0 Yorum

‘ABD’liler güvence verdi:Membiçin içinde Türk askeri olmayacak’

Münbiç Askeri Konseyi Başkanı Muhammed Ebu Adil, aralarında Amerikalı general James Jarrard ve diplomat William Roebuck'in de bulunduğu ABD heyetiyle Münbiç'te yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu.

Associated Press'in aktardığına göre, Ebu Adil söz konusu heyetin, ABD ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın ayrıntılarının henüz netleştirilmediğini söylediğini öne sürdü. Anlaşmayla ilgili yeni bir gelişme olduğu takdirde ABD heyetinin, Münbiç Askeri Konseyi'ni ve PYD kontrolündeki yerel yönetimi bilgilendireceğini söyledi.

T24'ün aktardığına göre, görüşmede, ABD ve Türk devriye birliklerinin sadece Münbiç ile batıda Türkiye kontrolündeki bölgeler arasında hâli hazırda çizilmiş olan cephe hatları boyunca görev yapacağının bildirildiğini söyleyen Ebu Adil, "Devriyeler sadece cephe hatlarında olacaksa, bu bizim için sorun teşkil etmez… Ama kentin içinde olmaz" dedi.

Adil ayrıca ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın, başında bulunduğu konseyde herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını söyledi. Ebu Adil, değişikliklerin yerel sivil yönetimde olabileceğini belirtti.

Ajansın haberine göre, İlham Ahmed adlı /PYD'li ABD heyetinin Münbiç'e Türk askeri veya Türkiye destekli Suriyeli güç girmeyeceğine dair güvence verdiğini öne sürdü.

ABD: DETAYLAR SÜREÇ İÇİNDE BELİRLENECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı, heyetin Münbiç'teki görüşmeleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Münbiç anlaşmasının aşama aşama hayata geçirileceğini ve sahadaki şartlara bağlı olarak uygulanacağını belirtmekle yetinen bakanlıktan "Düzenlemeyle ilgili diğer detaylar uygulama sürecinde belirlenecek" açıklaması geldi.

Ajansın aktardığına göre, görüşmelere yakın bazı ABD'li yetkililer ise Türk ordusunun Münbiç'te düzenli olarak konuşlanmayacağını tahmin ettiklerini belirtti, ancak kesin bir ifade kullanmaktan kaçındılar. İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkililer, ABD'nin, böyle bir kararın Münbiç Askeri Konseyi dâhil tüm tarafların rızası doğrultusunda alınacağına dair konseye güvence verdiğini söyledi.

3 AŞAMALI PLAN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmanın altı ay içinde tamamlanacağını ve YPG'lilerin silahlarını bırakarak Münbiç'ten ayrılacağını duyurmuştu.

Anadolu Ajansı (AA), Türk ve ABD dışişleri bakanlarının 4 Haziran'da Washington'da yaptıkları görüşmeden önce tarafların üç aşamalı bir plan üzerinde anlaştığını yazmıştı. Ajans, 4 Haziran'da mutabakatla ilgili son imzanın atılması durumunda, ilk 30 gün içerisinde YPG unsurlarının Münbiç'i terk edeceğini belirtmişti. AA, ikinci aşamada ise 4 Haziran'dan sonraki 45 günün sonunda Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasının beklendiğini duyurmuştu. Ajansın haberine göre, mutabakatta yer alan üçüncü aşama, 4 Haziran'dan sonraki 60 gün zarfında Menbiç'in yerel unsurlarından yönetimin kurulmasını içeriyordu.

ABD'li yetkililer ise takvimin sahadaki gelişmelere göre değişebileceğinin altını çizmişti.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.