ABD’nin Suriye’ye saldırması nelere yol açabilir?

06.09.2018

20 views Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’nin Suriye’ye saldırması nelere yol açabilir?

Sputnik'e konuşan Lyamin, ABD'nin nisan saldırısında, Suriye'nin kimyasal programına dahli olduğu iddia edilen tesislerin hedef alındığını hatırlatarak, "Ama Suriyeliler bu tesisleri birkaç yıl önce kapatmıştı ve Birleşmiş Milletler müfettişleri de bunu doğrulamıştı. Bu nedenle koalisyonun saldırısı neredeyse kaotik çıktı. Füzelerin büyük kısmının, Suriye hava savunması tarafından imha edilmesinin nedeni, az sayıda tesisin hedef alınması ve bu tesislerin de iyi korunması oldu. Yeni saldırı Suriye için çok daha tehlikeli olabilir ve çok sayıda ölümlere yol açabilir" dedi.

'ABD'NİN SON TEHDİTLERİ, SURİYE ORDUSUNUN BAŞARILARIYLA İLGİLİ'

ABD'nin son tehditleri, Suriye ordusunun elde ettiği başarılarla ilgili olduğunu dile getiren Lyamin, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"İdlib, uzlaşmaz militanların en son kalesi. Oraya ülkenin her yerinden çok sayıda terörist akın etti. Bu teröristler teslim olmayı reddetmişti. Bu sadece Nusra değil, aralarında misal Doğu Türkistan İslami Hareketi'nden radikal Uygurlar da var. Onlar silah bırakma niyetinde değiller. Eğer Esad ordusu onları dağıtırsa, Suriye'de militanların sonu gelir. Militanların, üs kurmak ve saldırı hazırlığında bulunmak için yeri kalmayacak. Bu durumda ABD, Suriye'de tutunmak için bir argümandan daha mahrum kalacak. Militanların İdlib'te yenilmesi, Suriye hükümeti ve müttefiklerinin konumunu güçlendirecek. Amerikalılar, füze saldırısının bu operasyonu geciktirebileceğini anlıyor".

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.