Adana Yaşayan İnsan Hazinesi Adayı Ahşap Oyma Ustası

26.12.2018

8 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Adana  Yaşayan İnsan Hazinesi  Adayı Ahşap Oyma Ustası

Lübnan’daki iç savaştan kaçarak 1975 yılında ailesiyle birlikte ’ya gelen ve burada geleneksel el sanatları üzerine çalışmalar yapan ahşap oyma ustası Ömer Erdoğan, 2016 yılında UNESCO’ya ‘Yaşayan insan hazinesi’ adayı olarak gösterildiğini söyledi.

Adana’nın kültürel ve tarihi dokusundan ilham alarak sanat eserlerinin ürettiğini söyleyen Erdoğan, kentin özellikle son yıllarda turistlerin ilgi odağı olduğunu ve bu durumun artarak devam edeceğine inandığını belirtti. Adana’ya gelen ziyaretçilere kentin güzelliklerini sanat eserlerine yansıtarak tanıttığını vurgulayan Erdoğan, Ben bu küçük atölyemde, geleneksel ahşap işçiliği, oymacılık, sedefkarlık, taş işlemeciliği gibi sanat dallarını icra ederek Adana’mızı, bölgemizi, yöremizi tanıtan tarihi dokuların materyallerini, minyatürlerini üretip burada vitrinime koyup insanlara sunuyorum dedi.

Adana Geleneksel El Sanatları Kültür ve Turizm Dernek Başkanlığı görevini de yürüttüğünü söyleyen sanatçı, Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün oluşturduğu komisyon ve Çukurova Üniversitesi’nin bilirkişi heyeti ile beraber yapılan alan araştırma sonucu 2016 yılında Adana’dan Uluslararası UNESCO’ya Yaşayan insan hazinesi adayı gösterildiğini ve sürecin hala devam ettiğini söyledi.

MOBİLYA İŞÇİLİĞİNDEN EL SANATLARINA

Lübnan’dan Adana’ya geldiklerinde ailesiyle kentte bir mobilya atölyesi açtıklarını ve burada ahşap üzerinde gözlemler yaparak büyüdüğünü söyleyen Erdoğan, Hem mesleğimizi icra ediyoruz hem de ölmesin diye gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Usta ölürse meslek ölür. Bundan dolayı yeni ustalar yetiştirmek için burada her yıl çeşitli kurslar veriyorum. Gençlerimize bu sanatı aşılamaya çalışıyorum. Çalışmalarımızda Taş Köprü, Büyük Saat, Varda Köprüsü, Bölgesel Şahmeran, portakal, bölgemizde nesli tükenmekte olan Turaç kuşu, Şar Ören Kilisesi, pamuk ve başak ile Çukurova’yı anlatmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaya bir nevi Adana portresi diyebiliriz diye konuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.