Bebek katiline “Sayın” demek artık suç değil.

16.07.2012

296 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Bebek katiline “Sayın” demek artık suç değil.

’nin çıkardığı 3. Yargı Paketi konusundaki tartışma sürerken, sürprizin 4. Yargı Paketi’ne bırakılmış olduğu ortaya çıktı. Bebek katiline  “Sayın” diyerek hitap etmek artık suç olmaktan çıkacak.
Garip karara tepki yağıyor.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Reşat Doğru,  “AKP baştan beri mücadele yerine müzakereyi tercih etti. Bu, millete hakaret” derken, Oktay Vural, “Ülkeyi parçalamak adına yapılan bölücülüğün siyasallaştırılmasının hukuki temelinden başka bir şey ifade etmiyor” ifadesini kullandı.
’li Gürkut Acar’ın tepkisi “4’ün geleceği 3’ten belliydi. Oslo’dan sonra normal!” şeklinde olurken, Dilek Akagün Yılmaz ise “Böyle saçma sapan şey olmaz. Sayın sözcüğü saygı duymaktan gelir, laf olsun diye söylenmez. Öcalan saygı duyulacak bir adam değildir” diye konuştu.

AKP’den şimdi de “Sayın Öcalan” açılımı
: Refika Karabacak
Hükümetin çıkardığı 3’üncü yargı paketi tartışılırken, AKP’ nin asıl sürprizi 4’üncüsüne bıraktığı ortaya çıktı. Düşünce  ve ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak iddiası ile hazırlanan pakette terör örgütü ’nın paralel devlet yapılanması davasının tutuklu sanıklarına tahliye yolu açılırken, Bebek katili Abdullah Öcalan’a “sayın” diye hitap etmek de suç olmaktan çıkarılıyor. Konuyu YENİÇAĞ’a değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Reşat Doğru, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana terör örgütü ile mücadele etmek yerine müzakereyi tercih ettiğini belirterek, “Bugüne kadar ile mücadele uğruna bunca insanımızı kaybetmişken şimdi tutup bu örgütün eli kanlı ele başışına sayın demek bu ülke insanına yapılan en büyük hakarettir” dedi. Doğru sözlerini şöyle sürdürdü:

Millet affetmeyecek
“PKK’nın çalışmaları mecliste de bir takım sonuçlara vardı. Şuanda da gelinen nokta bu anlamda kimseyi şaşırtmıyor. Anayasa yazım çalışmalarına da bunun etkileri yansıyor. Recep Tayyip Erdoğan kendi ağzıyla Öcalan’a ‘sayın’ dedi. Şimdi bunu yargı paketine konulması durumu yasallaştırıyor. Bunlar Türk devletinin milli birlik ve beraberliği bozucu adımlardır. Bugüne kadar PKK ile mücadele uğruna bunca insanımızı kaybetmişken şimdi tutup bu örgütün liderine sayın demek bu ülke insanına yapılan en büyük hakarettir. Millet bunu affetmeyecektir. Türk insanının sessizliğine kimse aldanmasın.   PKK terör örgütünün başının asılması gerekir. İdam cezası yeniden gelmelidir. Bu insanın tekrar yargılanması gerekir. PKK daha dün devletin aracını yaktı polisine, askerine silah doğrulttu. 4 yargı paketi bölücülüğe doğru süratle giden bu duruma destek olmaktır.Kaldırılan idam cezasına MHP şiddetle karşı çıkmıştır. Yakın savaş, savaş ve terör hadiseleri ile ilgili idam cezası duruyordu. Bu madde ise AKP döneminde kaldırıldı. Şimdi Anayasa çalışmaları devam ediyor. Bu bağlamda yakın savaş, savaş ve terör hadiseleri ile ilgili idam cezası yeniden konmalıdır. Burada Türk milli birlik ve beraberliğine saldırı vardır. Bunu tüm AKP’liler biliyor ama kasıtlı olarak görmüyorlar.

Oktay Vural: Bölücülük siyasallaştırılıyor
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural,  teröristbaşına ’sayın’ demenin önündeki engelleri kaldırmak için harekete geçen AKP’ye tepki gösterdi. Vural, ”Hükümet paket uçurup duruyor. Ancak görünen o ki, bölücülük, silahlı terör örgütünün propagandası, suç ve suçluyu övmek serbest bırakılacak ve böylelikle bölücülüğün siyasallaşmasına hukuki zemini hazırlanacak. Son yargı paketinde de 5 yıla olanlarla kadar ilgili olanlarla af getirildi. Bu ülkeyi bölme projeleri pazarlanabilecek“ dedi. Oktay Vural, ”Milletine hakaret etme, aşağılama düşünce ve iade özgürlüğü içerisinde değerlendirilecek. Bu pakette düşence ve ifade özgürlüğüne yönelik bir şey yok çünkü bugün düşüncesini dile getirenler şuanda içerde yargılanıyor. Muhalefet ettikleri için, düşüncelerini söyledikleri için suçlu bulundular, sindirildiler. Bu toprakları parçalamak adına yapılan bölücülüğün siyasallaştırılmasının hukuki temelinden başka bir şey ifade etmiyor“ diye konuştu.

Gürkut Acar: 4’ün geleceği 3’ten belliydi
CHP Milletvekili Gürkut Acar, “4. Yargı Paketi kandırmacadan öteye gidecek değildir. Sonuçta 3. Yargı paketi dediler, Özel Yetkili Mahkemeler kalkacak dendi. Değişen hiçbir şey olmadı. İsim değişti. İstediklerini çıkarabilmek için bu paket geldi” ddei. Acar şunları söyledi: “Bu Türkiye’de ne kadar terörist, eli silahlı dağa çıkmış adam varsa bunları dışarı çıkarma düşüncesidir. Oslo görüşmelerinden sonra Abdullah Öcalan’a ‘sayın’ denilmesi çok normal. Çünkü devletin adamları orada terör örgütüyle yüzde 90 bir anlaşma sağladı. Oslo’daki görüşmelerin içeriğine ilişkin de yargı paketleri adım adım hazırlanıyor. 6 bin kişilik karşısında 750 bin kişilik Türk ordusu yenilmiş midir ki bunları isteğine boyun eğiliyor.  Terörün devam ettiği bir noktada böylesine maddeleri kabul etmek mümkün değildir.”

Yılmaz: Öcalan saygı duyulacak bir adam değil
CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz:, bebek katili Abdullah Öcalan’a ’sayın’ demenin suç olarak görülmemesi yönündeki çalışmaya, “Böyle saçma sapan şey olmaz. Böyle bir maddenin konulması mümkün değil. ’Sayın’sözcüğü saygı duymaktan gelir Laf olsun diye söylenebilecek bir hitap şekli değildir” sözleriyle tepki gösterdi.  Yılmaz, “Böyle bir madde gelirse bile biz buna karşı dururuz. Abdullah Öcalan saygı duyulacak bir adam değildir, zaten sayın kelimesiyle bir araya gelmesi bu anlamda mümkün değil. Sayın diye başlayan bir cümlenin devamında zaten övücü cümleler kurulacağı niyet aktarılacağı bellidir” dedi.

’lilerden “teröristbaşı” tehdidi
BDP tarafından Diyarbakır’da yapılması planlanan mitinge izin verilmemesi ve ardından meydana gelen olaylara ilişkin açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaşananların devlet terörü olduğunu ileri sürererk, teröristbaşına özgürlük istedi. Demirtaş, “Kürt halkı 24 saattir alanlarda ’Sayın Öcalan özgür olmalı’diyor. Bundan sonra bu kararlılıkla öncelikli gündem olarak Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü gündemin birinci maddesine alarak çalışmalarını da direnişini de sürdürecektir” dedi. Demirtaş, “Bundan sonra zulmün olduğu yerde halk aynı ruhla direnecektir. Sayın Öcalan özgür kalana kadar bu direniş ruhuyla mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. Bu arada, DTK Genel Başkan yardımcısı Aysel Tuğluk ise, “Bu halkın tahammülü daha fazla zorlanmamalı” diye konuştu. AKP’ye seslenen Tuğluk şunları söyledi, “Yol yakınken bu politikalarınızdan vazgeçin. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit politiklasını kaldırın. O bozuk dediğiniz gemiyi çalıştırın. Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne giden süreci başlatın. Başka türlü bir barış yolu yoktur.”

“Kafasına sıkacağım”
Bu arada, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, BDP’nin yapmak istediği ancak izin verilmeyen miting nedeniyle Diyarbakır kent merkezinde dün çıkan olaylarda, 85 kişinin gözaltına alındığını, göstericilerin attığı taş ve patlayıcı maddeler nedeniyle 10 polisin yaralandığını söyledi. Olaylarda ayrıca, onlarca aracın yakıldığı, marketlerin yağmalandığı da belirtildi. Öte yandan, önceki günkü olaylar sırasında,  BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in  polislere dönerek, ” O emniyet amirini bana getirin kafasına sıkacağım “ diye bağırdığı belirtildi.

İlgili Terimler : , , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.