Çin’den Türkiye’ye dev yatırım

10.06.2018

28 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Çin’den Türkiye’ye dev yatırım

TURAN SALCI / SILA KEMAHLI

Dünyada hızla büyüyen ekonomisi ile birinci sıraya yerleşen Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), Türkiye’de de yatırımlarına devam ediyor. Çin Devlet Kalkınma ve Yatırım Kurumu (SDIC), Smart Growth Holding ve müteahhitlik şirketi PowerChina, Aydın ve Manisa’da 170 megavat (MW) kapasiteli rüzgar santrali yatırımını hayata geçirmek üzere 226 milyon dolarlık mutabakat anlaşması imzaladı.

İstanbul Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda önceki gün düzenlenen imza törenine, SDIC ve Smart Growth Holding, PowerChina yetkilileri ve Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı Adnan Akfırat katıldı. Burada verilen bilgileye göre, kredisi ödenemediği için operasyonu ve hakları Albaraka Türk’te bulunan 30 MW’lık Aydın Söke rüzgar santrali ile henüz lisans aşamasında olan 140 MW kapasiteli dört rüzgar santrali yatırımı için mutabakat anlaşması imzalandı. Toplam yatırım bedeli 226 milyon dolar olacak “Mavi Projenin” müteahhitliğini Powerchina şirketi üstlenirken, yatırımcılığını SDIC ve Smart Growth Holding yapacak.

Projede, SDIC’nin yüzde 80, Smart Growth Holding’in yüzde 20 payı bulunuyor. Projenin inşaat halinde olan 140 megavatlık kısmı için 168,5 milyon dolar yatırım yapılacak, kalan 57,5 milyon dolar Albaraka Türk ve mevcut hissedarlara ödenerek projenin üzerindeki ipotek kaldırılacak. Eylül 2020’de projenin lisans aşamasında bulunan 140 megavatlık kısmında elektrik üretimine başlanması hedefleniyor. Aydın ve Manisa’da rüzgar santrali yatırımı, SDIC’in Türkiye’deki ilk doğrudan yatırımı olma özelliği taşıyor.

AMACIMIZ YATIRIMI ÖZENDİRMEK’

 

SGI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Durmaz, proje hakkındaki ayrıntıları Aydınlık’a anlattı. “Şu anda öncelikle 226 milyon dolarlık toplamda 170 MW’a denk gelen bir rüzgar santralleri yatırımımız gerçekleşti” diyen Durmaz, şunları söyledi: “Hemen arkasından bir 400 MW’lık daha planlamamız var. Umut ederiz ki hepsini tamamlarız. Aynı zamanda yeni açıklanan deniz üstü rüzgar santralleri yatırımı konusunda da çalışıyoruz. Amacımız ihaleye çıktığı zaman bunu alabilmek. Deniz üstü rüzgar enerji santralleri projesini de aldığımızda toplamda 2 bin MW’a varan yenilenebilir enerji santralleri portföyümüz oluşacak. Öncelikli amacımız da Çin’den gelen devlet şirketlerini ve özel şirketleri burada özendirebildiğimiz kadar yatırıma özendirmek. Burada hem devletimizden hem bakanlığımızdan da yardımlar bekliyoruz. Çünkü bunlar ciddi büyük yatırımlar ve karar mekanizmaları çok yavaş işleyen fakat yatırım kararı verildiği andan itibaren de yatırımın çok hızlı genişlemesini sağlayan adımlardır. Başarılı bir şekilde bugün başladık, devamını getiririz diye düşünüyorum.”

2020’DE TAMAMLANACAK

Söke’deki RES haricinde Aydın ve Manisa’da proje aşamasında olan santraller hakkında da bilgi veren Durmaz, “Amacımız 2020 yılı ekim ayına tamamını yetiştirmek. Bitireceğimize de eminiz” ifadelerini kullandı.

ÇİN TÜRKİYE’DEN VAZGEÇMEZ

Çin ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendiren Durmaz, “Çin Halk Cumhuriyeti’nde hem Cumhurbaşkanımız hem de birçok parti hakkında çok iyi niyetle bahsediyorlar” diyerek şöyle devam etti: “Biz işadamıyız, politikaya çok müdahil olmak istemeyiz ama politikasız da ekonomi olmaz. Ekonomi politikayı etkiler ve körükler. Bizim de amacımız burada bir körük etkisi yaratmak ve olabildiğince de bunu ateşlemek. Ama iyi yönde bir ateşleme gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Bu da bir başlangıç olsun. Çin vazgeçebileceğiniz bir ülke olmadığı gibi onların da bizden vazgeçebileceğini hiç zannetmiyorum. Çünkü jeopolitik olarak ve ekonomik bir hub (merkez) olarak Türkiye’nin yeri çok güzel. Bunları da avantaja çevirmiş durumdayız. Bu avantajı sürekli hale getirmemiz gerekiyor.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.