Doğa Harikası Lagünün Göçmen Misafirleri

29.09.2017

25 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Doğa Harikası Lagünün Göçmen Misafirleri

ÖMER FANSA – Türki·ye’de kuş göç yollarının kesi·ştiği bölge içinde olan ’daki Akyatan Lagünü, flamingoları ağırlamaya başladı.

Göçmen kuşların Türkiye’deki dinlenme ve beslenme yerleri arasında önemli bir yeri bulunan ve geçen yıl dünyada 600 bin civarında olduğu tahmin edilen flamingoların yüzde 15’ine ev sahipliği yapan lagünün, yeni misafirleri geldi.

Sonbaharın gelmesiyle Çukurova’ya göçen ince bacaklı, uzun eğri bir boyuna ve renkli tüylere sahip yüzlerce flamingo, Akyatan Lagünü’nü renklendirdi.

AA muhabirinin “drone”la havadan görüntülediği flamingolar, su içindeki bitkiler ile gökyüzünün mavisinin karıştığı doğa harikası lagüne ayrı bir güzellik kattı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Hasan Terzi·oğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünyada iki büyük kuş göç yolu barındırdığını, bu iki yolun da bölgelerinin sorumluluk alanı içinde kesiştiğini belirtti.

Adana’da aralarında milli park olma özelliği de taşıyan Akyatan, Yumurtalık, Tuzla ve Ağayatan lagünlerinin bu kuş göç yollarında önemli bir yeri taşıdığını anlatan Terzioğlu, “Burada hem büyüklüğü hem de biyoçeşitlilik açısından Akyatan Lagünü öne çıkmaktadır. Bu yönlerden oldukça zengindir. Akyatan Lagünü, aynı zamanda dünyada sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir sözleşme olan Ramsar Sözleşmesi koruma alanıdır.” ifadesini kullandı.

“Rekor sayıda flamingo geliyor”

Terzioğlu, flamingoların lagündeki kuşların simgesi haline geldiğini, geçen yıl yapılan kuş sayımlarında rekor sayıda flamingo tespit edildiğini anımsattı.

Flamingoların kış mevsimini geçirmek için sıcak bölgeleri tercih ettiğini anlatan Terzioğlu, şunları kaydetti:

“Kuşlarımız gelmeye başladılar. Ziyaretçilerimizi de buraya bekliyoruz. Çukurova yöresini aynı zamanda bir kuş cennetine, bir sulak alan cennetine çevirmek için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Özellikle Akyatan Lagünü’nde çok detaylı, kolay kullanımlı, iki kuş gözlem kulesi yapılıyor. Yıl sonuna kadar tamamlanacak. Biz ziyaretçilerimizi buraya bekliyoruz. Dünya ve Türkiye’de bu konunun meraklılarının ilgisini çekmeye çalışacağız.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.