Macar Geline Yöresel Kıyafetlerle Düğün

15.08.2017

9 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Macar Geline Yöresel Kıyafetlerle Düğün

Macar geline yöresel kıyafetlerle düğün
Londra’da yaşayan Türk damat ile Macar gelin ’nın Gazipaşa ilçesinde yöresel kıyafetler giyerek dünya evine girdi
Pasta yerine baklava kestiler

ANTALYA – Antalya’nın Gazipaşa ilçesi Zeytinada mahallesi renkli bir düğüne ev sahipliği yaptı. Londra’da yaşayan Bülent Şimşek, kendisini gibi Londra’da yaşayan Macar Ivett Bosanszky ile doğduğu Zeytinada mahallesinde evlendi. İlk düğünlerini Macaristan’da klasik bir düğünle gerçekleştiren çift, Gazipaşa’daki düğünlerinde aynı şeyleri tekrar etmek istemedi. Damat Şimşek’in önerisi üzerine genç çift düğüne yöresel kıyafetlerle çıkmayı tercih etti. Damat yöresine ait yerel kıyafeti, gelin ise Macaristan’ın geleneksel gelinliğini giyerek düğün alanına geldi.
Macaristan yöresine ait bir müzik eşliğinde ilk danslarını yapan genç çift daha sonra yine Macar müziğiyle oynadı. Çiftin ailesinin piste çağrılmasının ardından Türk oyun havaları eşliğinde düğün devam etti. Pasta yerine baklava kestikten sonra takı töreni gerçekleştiren genç çift, davetlilerle halay da çekti. Düğüne çiftin bir arkadaşlarının da İskoçya’nın yöresel kıyafetiyle katıldığı gözlendi.
Londra’da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapan damat Bülent Şimşek, eşiyle 5 yıl önce Macaristan Üniversitesinde çalıştığı dönemde tanıştığını ve eşinin öğrencisi olduğunu söyledi. Macaristan’daki görevinin ardından Londra’ya geçtiğini, daha sonra eşiyle Türkiye’de tesadüfen karşılaştıktan sonra bir daha ayrılmadıklarını belirten Şimşek, “5 yıl süren ilişkimizin ardından evlenmemizin vaktinin geldiğine karar verdik. İlk düğünümüzü Macaristan’da klasik bir düğünle yaptık. Türkiye’de yapacağımız düğünde aynı şeyleri tekrar yapmak istemedik. Bunun üzerine yöresel kıyafetlerimizle kültürel güzelliklerimizi yansıtan bir düğün yapmak istedik. Bunu eşimle paylaştığımda o da kabul etti. Ailem uzunca bir süre beni yadırgadı. ‘Giyecek elbisen mi yok? Traş bari olsaydın’ gibi yaklaşımlarda bulundular ama sonra alıştılar” dedi.
Gelin Ivett Bosanszky ise fikrin eşinden çıktığını ve bunun kendisini çok sevindirdiğini söyledi. Erkeklerin genellikle düğünle ilgilenmediğini ancak eşinin bu fikirle düğünle aktif şekilde ilgilendiğini belirten Bosanszky, “Düğünün başında insanlar şaşırdılar ama sonunda beğendiklerini ve mutlu olduklarını hissettim. Arkadaşlarımıza da düğünümüzü yöresel kıyafetlerle yapacağımızı söylemiştik. Bir arkadaşımız da İskoç kıyafetiyle gelmek istediğini söyledi. Bizler de mutlu olduk ve kabul ettik” diye konuştu.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.