Ünversitelerdeki Yolsuzluğu TGB Mahkemye Taşıdı

23.04.2013

275 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Ünversitelerdeki Yolsuzluğu TGB Mahkemye Taşıdı

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri RedHack Kızıl Hackerlar grubunun geçtiğimiz günlerde YÖK’ün sitesini çökerterek bazı üniversiteler hakkında açıkladığı yolsuzluk belgeleri üzerine açıklama yaptı. İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) hakkında çıkan hibe alındığına dair belgeler üzerine TGB’liler, üniversitenin rektörü Yunus Söylet hakkında suç duyurusunda bulundu.

TGB üyeleri Çağlayan’daki Adalet Sarayı’na gelerek, basın açıklaması yaptı. TGB’liler adına konuşan İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özer Erdoğan, Redhack’in açıkladığı belgelerin yüzbinlerce dolarlık yolsuzlukları gözler önüne serdiğini belirttiği açıklaması şöyle:

“Değerli Basın Emekçileri,

Geçtiğimiz günlerde Redhack grubunun YÖK’ün sitesini hack’leyerek açıkladığı belgelerle, ’nin bilimi ve üniversiteyi yok etme, kendi karanlığına boğma savaşı yeni bir boyut kazanmıştır.

Bu belgelerle birlikte, AKP’nin ve cemaatin bütün akademik esasları hiçe sayarak atadığı rektörlerin ve bir yıkım aracı olarak kullandığı YÖK’ün skandalları bir bir gün yüzüne çıkmaya başlamıştır.

RedHack’in açıkladığı belgeler, yüzbinlerce dolarlık yolsuzlukları gözler önüne seriyor.

Lise diplomasıyla profesör hatta bölüm başkanı yapılanları,

bankalarla ve küresel şirketlerle imzalanan protokolleri açığa çıkarıyor.

Marmara, Çukurova, Hacettepe, Kastamonu, Giresun gibi pek çok üniversitede birbirinden farklı yolsuzluk belgeleri ortalığa saçıldı.

İstanbul Üniversitesi’nin işlemlerini Ziraat Bankası’ndan yapması karşılığında 750 bin lira’dan fazla değerde BMW ve Passat marka 7 aracı, üstelik kayıtlarına geçirmeden hibe aldığı ortaya çıktı.

Bir yandan da YÖK’ün hukuk, etik tanımayarak 2010 yılında, Fatih Hilmioğlu hocamızı “Alevilik” “solculuk” ile fişleyen bir asılsız ihbar mektubuna itibar ederek soruşturma başlattığı görülüyor.

 

Küresel mafyanın ağlarına bırakılan üniversite sistemimiz dibe çökmüştür. Cumhuriyetin halk için kamu yararı için bilim ve eğitim politikası, üniversitelerin kamusal finansmanının giderek azaltıldığı bir politikaya, cemaat ve mafya talanına terk edilmiştir.

Yeni YÖK tasarısıyla da meşrulaştırılmak istenen tablo budur. Tasarıyı bir pazarlamacı gibi kapı kapı dolaşarak TÜSİAD MÜSİAD kapılarında ve yandaş basında parlatmaya çalışan Çetinsaya önce YÖK’ün gizlediği belgelerin hesabını vermelidir.

AKP’ye ve Fethullah’a biat eden rektörlerin üniversite koşullarının geliştirilmesi, öğrencilerinin eşit eğitim alabilmesi, öğretim üyelerinin özgürce görevini yerine getirebilmesi için değil, altlarına 320 bin tl’lik makam araçları çekmek için kağıtlar imzalamasının savunulabilecek bir tarafı yoktur. Bunun herhangi bir kılıfa uydurulması da hakikati gizleyemez.

İÜ Rektörü Yunus Söylet de istediği savunmayı twitter hesabından yapsın, yükselen gençlik hareketi ve cumhuriyet hareketi önünde hesap vermekten kaçamayacaktır.

Kamuoyundan gizlenen bütün yolsuzluklar açığa çıkacak, üniversiteyi ve bilimi halk yararına olmaktan çıkarıp yeni ortaçağın karanlığına teslim edenler, 2012’de dirilen ve 2013’te yükselecek olan gençlik hareketinin dalgalarında boğulacaklardır.

Türkiye Gençlik Birliği olarak bunu kendimize bir görev biliyor ve halkı aydınlattığı, egemenlerin üzerine gittiği için RedHack grubuna teşekkür ediyoruz.

Şimdi İÜ Rektörü Yunus Söylet hakkında görevini kötüye kullanması sebebiyle suç duyurusunda bulunacağız.

Teşekkür ederiz.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

osmanlı padişah macunu

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ