Vahdettin’in torunu Evliyazade: Atatürk hem Osmanlı hanedanının sonu hem Türk halkının kurtuluşu oldu

10.06.2017

230 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Vahdettin’in torunu Evliyazade: Atatürk hem Osmanlı hanedanının sonu hem Türk halkının kurtuluşu oldu

Padişah Vahdettin’in torunu Neslişah Evliyazade, Posta gazetesinden Canan Danyıldız’a konuştu. Söyleşinin ilgili kısmı şu şekilde:

Aileniz Atatürk'e kızgın mı?

Süründüler, evet. Ama aksi olsaydı şimdi bu ülkede oturmazdık. Ne olurdu hain denmeseydi, biraz paraları olsaydı, bu dramları yaşamasalardı… Sadece bu var. 35 padişahın mezarı burada, Vahdettin'inki Suriye'de. Niye orada kalsın? Ama asla Atatürk'e düşman ya da kızgın değiller. Belki ailemin, Osmanlı hanedanının sonu oldu ama Türk halkının da kurtuluşu oldu.

Sultan Vahdettin, Atatürk'ü sever miydi?

Sürgündelerken, kalfalardan biri anneannem Hümeyra Hanım'a, İzmir Marşı'ndaki “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” sözlerini “Kahrolsun Mustafa Kemal” diye öğretmiş. Anneannem de beş yaşında, ne bilsin… Şarkıyı böyle söylerken Sultan Vahdettin duymuş ve “Bir daha benim askerime kahrolsun deme” diyerek kızmış. Kimsenin böyle bir şey demesine izin vermezmiş.

Parlamenter sistem mi, yoksa başkanlık mı?

Ben liberalim, parlamenter sistemden yanayım.

Sizin de (2. Abdülhamit'in torunu) Nilhan Sultan gibi “Şurası bizim, geri verin” diye isteyeceğiniz yerler var mı?

Benim bildiğim tapusu Osmanlı hanedanına ait olan bir yer yok. Sultan Vahdettin'e ait olan bir mülk varmış, orayı da o dönem satmış. Ellerinde tapuları olan hanedan üyeleri varsa, tabii ki almalılar. Ona bir şey diyemem.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.